Termin: 23.03.2017

Wizyta licealistów z Zabrza

W dniu 23 marca 2017 roku Zakład Japonistyki i Sinologii gościł grupę uczniów z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. W liceum tym ponad dwadzieścia osób, we wszystkich trzech klasach, uczy się języka japońskiego i wyraziły one ochotę zapoznania się ze studiami na specjalności „filologia orientalna – japonistyka”, prowadzonymi w Instytucie Orientalistyki. O godz. 10.00 licealiści spotkali się z wicedyrektorem Instytutu oraz studentami I i III roku, którzy przygotowali dla nich kwiz japonistyczny (z nagrodami!), a także odziewali chętnych w jukaty, czyli letnią odmianę kimona. Była też okazja, by swobodnie porozmawiać ze studentami i wypytać ich o to i owo w sprawie studiów. Później prof. Romuald Huszcza odsłonił przed licealistami niektóre tajniki języka i pisma japońskiego w kontekście Azji Wschodniej; pytania i odpowiedzi padały tu z obu stron – uczniów i profesora. Wizyta zakończyła się w bibliotece orientalistycznej, gdzie zgromadziliśmy pokaźny księgozbiór japonistyczny; jedynie drobną część z niego mogliśmy w tym dniu pokazać i polecić jako lekturę. Licealistów pożegnaliśmy o godz. 13.00, licząc na to, że przynajmniej z niektórymi spotkamy się w przyszłości, jeśli zdecydują się na studia w naszym Instytucie.
(T. Majtczak)

Data opublikowania: 27.03.2017