Taiwan Resource Center for Chinese Studies

W maju 2016 r. otwarto w Krakowie pierwsze w Polsce „Tajwańskie Centrum Zbiorów Sinologicznych” przy Wydziale Filologicznym UJ (ang. Taiwan Resource Center for Chinese Studies, chin. 臺灣漢學資源中心). Uroczystośc otwarcia Tajwańskiego Centrum Zbiorów Sinologicznych uświetnili swoją obecnością Jego Magnificencja Rektor Uniwerystetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. n. med. Wojciech Nowak i pani Dyrektor Generalna Narodowej Biblioteki Tajwanu (ang. National Central Library In Taiwan) prof. Shu-Hsien Tseng, którzy podpisali memorandum o współpracy obu instytucji.

Na mocy memorandum Uniwersytet Jagielloński otrzymał w darze od NCL liczący prawie osiemset woluminów księgozbiór sinologiczny i zapewnienie o uzupełnianiu zasobów w kolejnych latach. Wśród przekazanych książek przez Dyrektor Generalną Narodowej Biblioteki Tajwanu na ręce Rektora UJ znajdują się dwa wyjątkowe dzieła: replika ponad 800-letniego zwoju poezji Su Dongpo oraz replika „Diamentowej Sutry”, najstarszej na świecie drukowanej książki.

Do dyspozycji czytelników Biblioteki UJ oddane są już książki z zakresu filozofii, historii, językoznawstwa, kultury i sztuki, literatury i literaturoznawstwa, polityki, ekonomii, prawa i nauk społecznych dotyczących obszaru języka chińskiego, z których większość to pozycje w języku chińskim.